Každý z nás se opaluje jinak. Někomu stačí 5 minut na přímém slunci a má bolestivé spáleniny, jiný zase snadno dosáhne bronzového opálení. Původcem těchto rozdílů je tzv. fototyp kůže, tedy geneticky daná adaptace na sluneční záření.
Co je vlastně fototyp kůže
Fototyp kůže určuje, jak snadno se vaše pokožka vypořádává se vstřebáváním UV záření a určuje se podle toho, jak kůže reaguje na vystavení slunci v jeho největší síle. Tedy v létě.
Množství melaninu v kůži se vyvinulo z potřeby chránit ji před následky pobytu na slunci. UVA a UVB záření proniká do pokožky a způsobuje v ní nevratné změny, a náš organismus si tak musel vyvinout způsob, jak se před nimi chránit. Proto jsou lidé původně žijící severněji bledší a mají menší ochranu proti spálení než lidé žijící jižněji, kteří jsou agresivnímu slunci vystaveni delší období roku.

Jaké existují fototypy kůže, a jak se odlišují
V Evropě se původně setkáváme se 4 fototypy kůže, na celém světě se jich potom rozlišuje celkem 6. Určujícím faktorem fototypu, a tedy snadnosti spálení, je bledost/snědost kůže a další doprovodné znaky. Čím je člověk náchylnější ke spálení, tím má nižší číslo fototypu.
Fototyp I
Tento fototyp mají lidé s extrémně citlivou pokožkou na sluneční záření. Jsou bledí, mají velké množství pih a zrzavé až světlé vlasy. Bezpečná doba jejich pobytu na slunci je do 10 minut. Navíc jim kůže po opalování prakticky nedokáže zhnědnout.
Fototyp II
Fototyp II mají lidé s pihami, světlýma očima a vlasy světlými až hnědými. Jejich pokožka je světlá a kůže jim hnědne jen obtížně, většinou pouze zčervená. Doporučená doba na přímém slunci je pro tyto osoby maximálně 20 minut.
Fototyp III
Fototyp III mají lidé se světle hnědou kůží, vlasy tmavších odstínů, kteří mívají oči hnědé či šedé barvy. Tento fototyp se vyznačuje pokožkou, která se dobře opaluje a dokáže pěkně zhnědnout. Bezpečná doba vystavení slunečnímu záření bez opalovacího krému je do 30 minut.
Fototyp IV
Tmavší až olivová pleť, kterou má tento fototyp, zaručuje, že se téměř nikdy nespálí. Většinou ani nezrudne a snadno se opaluje. I tak je ale vhodné doporučit použití ochranných krémů. Bezpečná doba opalování bez ochranných prostředků je do 45 minut.
Fototyp V a VI
Kůže s fototypem V a VI patří původním obyvatelům z tropických a rovníkových oblastí, kteří se díky své adaptaci na sluneční záření ve většině případů vůbec nemohou spálit. To ovšem neznamená, že by jejich kůže dlouhodobým vystavením slunci netrpěla.

Význam fototypu kůže při opalování v soláriu
Vzhledem k tomu, že opalování v soláriu využívá stejné principy jako opalování na slunci, je vhodné přizpůsobit dobu opalování v soláriu vašemu fototypu. Zejména při prvních návštěvách je třeba správně odhadnout délku opalování, aby pro vás byla komfortní a bezpečná. Proto je vhodné vybírat si solária s řádně proškoleným personálem, který vám ochotně poradí a přizpůsobí opalování vašim potřebám. Současně je důležité zvolit solárium, které má nové a certifikované trubice, protože bez nich solária opalují špatně nebo dokonce vůbec, což je pro kůži nevyžádaná zátěž.
Pokud váháte s návštěvou solária, protože si nejste jistí, jak dlouho a jak často byste se měli opalovat, navštivte nás v obchodním centru Letmo u hlavního nádraží v Brně. Naše profesionální obsluha vám vše vysvětlí, také pomůže sestavit opalovací rutinu na míru a doporučí také vhodnou opalovací kosmetiku s ohledem právě na fototyp vaší kůže.